Education
- Ph.D. Electrical Engineering - Massachusetts Institute of Technology (Projected 2013)
- Energy Fellowship Recipient (2011-2012)
- S.M. Electrical Engineering - Massachusetts Institute of Technology (2009)
- Siebel Scholars Fellowship Recipient (2008-2009)
- Mathworks Fellowship Recipient (2007-2008)
- B.S. Electrical Engineering - University of Illinois at Urbana-Champaign (2007)
- Graduated with Highest Honors (2007)
- Knight of St. Patrick (2007)
- Timothy N. Trick Leadership Award (2007)
- International Engineering Consortium's Willam L. Everitt Student Award of Excellence (2007)
- Edward C. Jordan Award of Excellence in Communications Research (2007)
- Office of the Chancellor Golden I Award (2007)
- Vodafone Research Scholarship Recipient (2006-2007)
- Micron Technologies Scholarship Recipient (2005-2007)
- Ellery B. Paine Outstanding Junior Award (2006)
- Accenture Outstanding Junior Award (2005)
- High School - Illinois Mathematics and Science Academy
Relevant Coursework
- Massachusetts Institute of Technology
- 6.867 - Machine Learning (FA10) - Tommi Jaakola & Michael Collins
- 15.401 - Finance Theory I (FA10) - Gustavo Manso
- 6.801 - Machine Vision (FA09) - Berthold K.P. Horn
- 6.869 - Advances in Computer Vision (SP09) - William T. Freeman
- 6.255J - Optimization Methods (FA08) - Pablo Parillo
- 6.438 - Algorithms for Estimation and Inference (FA08) - William T. Freeman & Gregory W. Wornell
- 6.437 - Inference and Information (SP08) - Polina Gollan & Gregory W. Wornell
- 6.441 - Information Theory (SP08) - Lizhong Zheng
- 6.341 - Discrete-Time Signal Processing (FA07) - Charles Rohrs
- 6.450 - Principles of Digital Communication I (FA07) - Lizhong Zheng
- 18.085 - Computational Science and Engineering I (FA07) - Gilbert Strang
- University of Illinois at Urbana-Champaign
- ECE 445 - Senior Design Project Laboratory (SP07) - Gary Swenson
- ECE 486 - Control Systems (SP07) - Rouzbeh Touri
- ECE 558 - Digital Imaging (SP07) - Farzad Kamalabadi
- ECE 385 - Digital Systems Laboratory (FA06) - Janak H Patel
- ECE 442/443 Electronic Circuits Laboratory (FA06) - Elyse Rosenbaum
- ECE 461 - Communications II (FA06) - Venugopal V. Veeravalli
- ECE 418 - Introduction to Image and Video Processing (SP06) - Pierre Moulin
- ECE 420 - Digital Signal Processing Laboratory (SP06) - Mark A. Hasegawa-Johnson
- ECE 450 - Lines, Fields, and Waves (SP06) - Andreas C. Cangellaris
- ECE 459 - Communications I (SP06) - Pramod Viswanath
- CS 225 - Data Structures and Programming Principles (FA05) - Jason Zych
- ECE 440 - Solid State Electronic Devices (FA05) - Kyekyoon Kim
- ECE 410 - Digital Signal Processing (FA05) - Farzad Kamalabadi
- ECE 329 - Introduction to Electromagnetic Fields (SP05) - Eric Dunn
- ECE 390 - Computer Engineering II (SP05) - Zbigniew Kalbarczyk
- ECE 413 - Probability with Engineering Applications (SP05) - Dilip V. Sarwate
- ECE 210 - Analog Signal Processing (FA04) - Andy Mitofsky
- ECE 290 - Computer Engineering I (FA04) - Donna J. Brown & David M. Nicol
- CS 125/196 - Introduction to Computer Science Honors (SP04) - Jason Zych
- ECE 110 - Introduction to Electrical and Computer Engineering (SP04) - Marie-Christine Brunet & Timothy N. Trick